С настъпването на есента и приближаването на зимата, настъпват някои важни промени в нашата градина и ние трябва да знаем как да се погрижим за нея и да я подготвим за тежките и студени месеци.
Зазимяването или подготвянето на растенията за зимния сезон е важно мероприятие в озеленяването. Ако не се погрижим подобаващо за дърветата, храстите, цветята или тревата в нашата зелена площ рискуваме напролет да заварим една не дотам приятна гледка. Например счупени клони, оредяла трева или пък любимите ни – рози напълно измръзнали.
Едно от най-важните мероприятия в зазимването на всяка зелена площ е грижата за тревата. За да я подготвим за зимния сезон, тревата трябва да се аерира, за да навлезе въздух към корените и да се премахнат мъртвите части. Също така, за да подсилим кореновата система е добре да я наторим с комбинирана тор. И по този начин, с тези няколко стъпки ще си осигурим красива и здрава тревна площ напролет, на която да се наслаждаваме цяла година след това.
Важно за поддържане на озеленяването в нашата градина е зазимяването на иглолистните видове, които са по-млади, а и не само. Както знаем едно от широко застъпените растения в озеленяването на дворове и градини е туята. С най-различни видове, форми и сортове тя присъства в почти всеки двор самостоятелно, в група или под формата на жив плет. Особено в млада възраст е задължително да укрепим тези растения, защото в противен случай снегът може сериозно да увреди короната им. Най-лесно това може да се постигне като ги увием с въже, сезал или коноп. Друг начин, който освен, че ги придържа по-добре и изглежда по-хубаво е, ако ги увием в мрежи и добре ги пристегнем. Имайте предвид, че понякога в по-ветровити райони, където често времето е тежко, зимата може да се отрази много зле на короните дори на по-стари растения, така че когато се заемем със зазимяването на своята зелена площ трябва да вземем под внимание климатичните особености на района и дали има тежки зими.
Много хора мислят, че след като са в жив плет туите вече нямат нужда от привързване, но не е така. Понякога именно тези растения страдат повече от снеговали, което води до накланяне, изкривяване или дори пречупване. Именно поради това е необходимо те също да се привържат едни към други и най-важното – за нещо здраво като ограда например.
Розите са едни от най-често използваните храсти в озеленяването. Те са красиви, с най-различни цветове, размери и форми, поради което представляват интерес за почти всеки човек с двор или градина. За да им се радваме дълго обаче, трябва да знаем, че те често не могат да презимуват без някои грижи. Когато паднат температурите трябва да ги изрежем, като премахнем изцяло сухите клони, а другите могат да се скъсят до около педя от земята. Разбира се, височината на подрязване зависи от вас и от това каква височина искате да изберете за вашата роза през следващия сезон. Другото основно мероприятие при зазимяването на рози е затрупването им с почва. Най-добре е това да се направи с прегоряла оборска тор, която ще подхрани почвата и лесно ще се разнесе през пролетта, но може да се направи и с обикновена градинска пръст. Розите се затрупват с 15 – 20см субстрат.
Почти всички многогодишни цветя трябва да се подрежат преди зимата и старателно да се почистят. Освен това прекопаването около тях ще аерира почвата и корените им, което видимо подобрява състоянието им.
За да осигури обилен цъфтеж на пролетноцъфтящите храсти те също трябва да се подрежат през есента и да се окопаят. През есента е важно и да се наторят, както всички храсти, така и цветята във вашата градина.
Това са едни от най-основните стъпки, които трябва да следваме при зазимяването на нашата градина. Разбира се, има и още много други мероприятия, които са полезни и биха подобрили облика на всяка зелена площ.
: Ниски цени :
: Отношение към Вас :
: Качествен монтаж :
: Професионални услуги :
: Внимание към детайла :